Forum Psychologia Człowieka, forum psychologiczne, co to jest psychoteraapia, psychologia, zaburzenia Strona Główna Psychologia Człowieka, forum psychologiczne, co to jest psychoteraapia, psychologia, zaburzenia

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Stres i walka z nim

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Psychologia Człowieka, forum psychologiczne, co to jest psychoteraapia, psychologia, zaburzenia Strona Główna -> Inne zaburzenia, nie powiązane z w/w
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
psychotropus




Dołączył: 23 Lut 2010
Posty: 6
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 19:15, 23 Lut 2010    Temat postu: Stres i walka z nim

Każdy z nas miewa złe chwile, gdy jest obrażony na cały świat. Związane jest to ze zbyt wielką dawką stresu, przepełniającą życie większości ludzi. Aby walczyć ze stresem, trzeba wpierw zrozumieć czym jest stres.


Czym jest stres?
Najpopularniejsza definicja to: "Stres to stan napięcia spowodowany trudną sytuacją, z którą nie umiemy sobie poradzić." Reakcja stresowa - napięcie psychiczne, napięcie mięśni, przyspieszone bicie serca, podniesione ciśnienie - występuje zawsze gdy dzieje się nam coś złego, niezależnie od tego, czy jest to zagrożenie fizyczne, czy psychiczne. Tzn. reakcja stresowa pojawia się zarówno wtedy, gdy o mały włos uniknęliśmy przejechania przez samochód, (zagrożenie fizyczne) jak i wtedy, gdy ktoś na nas nakrzyczy (zagrożenie psychiczne). Problem współczesnego człowieka to fakt, że większość stresów to zagrożenia psychiczne, nie pozwalające na rozładowanie napięcia. Jeśli np. spotkam się oko w oko z rozjuszonym dzikiem - napięcie natychmiast się rozładowuje - uciekam ile sił w nogach. Gdy ktoś na mnie nakrzyczy - napięcie się nie rozładowuje, bo jako kulturalna osoba zachowam się spokojnie i grzecznie. Większość ludzi chodzi więc na co dzień spięta, bo spotyka ich wiele stresów - dziecko ubrudziło dżemem ostatnią czystą koszulę, pani w sklepie wydała fałszywą dwudziestkę, mąż zadzwonił, że się spóźni i przypaliłaś obiad, sąsiadka obgadywała cię na ulicy... Skutkiem nierozładowanego napięcia są: ból głowy, gorączka, zmęczenie, ból mięśni i stawów, utrata apetytu oraz ogólne złe samopoczucie.



Jak radzić sobie ze stresem?
Czasem mamy do czynienia z wielkim stresem - np. ciężka choroba bliskiej osoby. Na codzień mamy do czynienia z mnóstwem drobnych stresów, które sumując się - są równie nieprzyjemne. Można zrobić dwie rzeczy - usunąć przyczyny stresu, lub walczyć z objawami.

Wyeliminuj przyczyny stresu
Pierwszym krokiem do pogody ducha jest zastanowienie nad źródłami stresu w waszym życiu. Wypisz je sobie na kartce i zastanów się, których można się pozbyć. Nieprzyjemnie migająca jarzeniówka w łazience, której nigdy nie mieliśmy czasu wymienić - jeden drobny stres z głowy; codzienne zmywanie stosów garów - wprowadzamy zasadę każdy zmywa po sobie - drugi drobny stres z głowy - itd. Pamiętaj, by być obiektywnym w rozpoznawaniu swoich problemów, nie zwalaj winy na innych. Nie ignoruj też problemów, nawet drobnych, usuwaj ich przyczyny. Zostanie oczywiście wiele rzeczy, z którymi nic nie możemy zrobić. Nieustanny harmider w domu, robiony przez czwórkę dzieci? Tramwaj zgrzytający za oknem? Nieprzyjemny szef w pracy? Trudno to zmienić. Dlatego drugim krokiem do pogody ducha jest walka ze skutkami stresu.

Walka ze skutkami stresu.
Objawami są napięcie, podwyższone ciśnienie, zmęczenie, bóle głowy, mięśni, złe samopoczucie - trzeba więc zrobić coś by się tego pozbyć. Odradzam tabletki na ból głowy i inne leki - tłumią ból, ale nie rozładowują napięcia. Dobre sposoby, to te które łagodzą napięcie - zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Oto szereg dobrych sposobów na pozbycie się napięcia fizycznego:
* ciepła, rozluźniająca kąpiel,
* wysiłek fizyczny - np. pływanie, jazda na rowerze, gra w piłkę, bieganie itp.,
* masaż mięśni karku (części ciała zwykle najbardziej spiętej)
* chłodny, orzeźwiający prysznic latem,
* ćwiczenia relaksacyjne (najprostsze ćwiczenie relaksacyjne to otwarcie okna i 10 spokojnych, głębokich oddechów)
* spacer w zieleni i świeżym powietrzu, z dala od ruchu miejskiego
A co zrobić, by pozbyć się napięcia psychicznego?
* ulubiona muzyka
* dobra książka, zajmujący film
* hobby
* śmiech - obejrzenie zabawnej komedii, poczytanie dowcipów, spotkanie z przyjaciółmi
Co ciekawe, serdeczny śmiech najskuteczniej walczy ze stresem - rozluźnia mięśnie lepiej niż najwymyślniejsze ćwiczenia, a także wyzwala substancje (tzw. endorfiny) naturalnie zwalczające hormony stresu w naszych organizmach.
Jeżeli uda się tobie trafnie rozpoznać wszystkie przyczyny stresu w swoim życiu; usunąć te, które się da; zwalczać skutki tych, których nie można uniknąć; z pewnością staniesz się osobą bardziej pogodną i przyjazną dla innych, nawet w trudnej sytuacji życiowej i w trudnych czasach.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mazi




Dołączył: 22 Lut 2010
Posty: 117
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 20:09, 23 Lut 2010    Temat postu:

coś co obniża też nasz lęk, czyli stabilizacji, ale o nią dość trudno

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Psychologia Człowieka, forum psychologiczne, co to jest psychoteraapia, psychologia, zaburzenia Strona Główna -> Inne zaburzenia, nie powiązane z w/w Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin