Forum Psychologia Człowieka, forum psychologiczne, co to jest psychoteraapia, psychologia, zaburzenia Strona Główna Psychologia Człowieka, forum psychologiczne, co to jest psychoteraapia, psychologia, zaburzenia

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

9. ZASADY PSYCHOLOGII EMOCJI 1/3

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Psychologia Człowieka, forum psychologiczne, co to jest psychoteraapia, psychologia, zaburzenia Strona Główna -> Psychologia ogólna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mazi




Dołączył: 22 Lut 2010
Posty: 117
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 0:00, 06 Kwi 2010    Temat postu: 9. ZASADY PSYCHOLOGII EMOCJI 1/3

(ZASADA ZRÓŻNICOWANIA EMOCJI, ZASADA WSPÓŁWYSTĘPOWANIA I WZAJEMNEGO ODDZIAŁYWANIA NA SIEBIE KOMPONENTÓW EMOCJI, ZASADA WYZWALANIA EMOCJI, ZASADA EMOCJONALNEJ KOMUNIKACJI, ZASADA „EMOCJE CZYNNIKAMI UŁATWIAJĄCYMI OSOBISTY ROZWÓJ", ZASADA INTERAKTYWNYCH SYSTEMÓW, ZASADA WRODZONYCH FUNKCJI ADAPTACYJNYCH I PSYCHOPATOLOGII, ZASADA EMOCJONALNEGO ZARAŻANIA SIĘ, ZASADA SELF- REGULACJI I WYKORZYSTANIA EMOCJI).
ZASADY PSYCHOLOGII EMOCJI - inny sposób uchwycenia właściwości emocji
Proponuję inny sposób. Właściwości emocji uchwycone w tzw. zasadach psychologii emocji. Podstawowe zasady w psychologii emocji. Zasady, które stanowią opis, z jednej strony właściwości emocji (procesów emocjonalnych) a z drugiej strony umożliwiają uporządkowanie wiedzy na temat emocji.
ZASADA NR 1
ZASADA RÓŻNICOWANIA EMOCJI Zasada ta wskazuje na to, że istnieją odrębne emocje, które różnią się między sobą ze względu na podłoże neurofizjologiczne, wzorce ekspresji, wewnętrzne doświadczenia (3 komponenty emocji: neurofizjologiczny, ekspresywny i wewnętrzny, doświadczeniowy, przeżyciowy). Ta zasada mówi o tym, że występują oddzielne stany , oddzielne emocje i kwestia wyróżnienia jakie to są oddzielne emocje, które są bardziej pierwotne a które wtórne jest kwestią b. wewnętrzną danego autora, kwestią autorską. Każda z wyróżnionych emocji pobudza w sposób odmienny człowieka do działania. Można powiedzieć, że kryterium rozróżnienia emocji jest najczęściej charakter wyzwalanych przez daną emocję działań, charakter motywów działań. Jeśli dana emocja wyzwala pewną kategorię działań to jest inna niż ta emocja, która wyzwala inną kategorię działań.
ZASADA NR 2
ZASADA WSPÓŁWYSTĘPOWANIA I WZAJEMNEGO ODDZIAŁYWANIA NA SIEBIE KOMPONENTÓW EMOCJI.
Każda emocja zawiera 3 komponenty emocji. Każdy komponent emocji powoduje uruchomienie innych komponentów emocji. Jeśli występuje jeden komponent ekspresywny to on z reguły pobudza inne komponenty (pobudzenie komponentu przez uaktywnienie jednego z komponentów to jest zasada współwystępowania a jednocześnie wzajemnego oddziaływania). Jak człowiek nagle poczuje wewnętrzny skutek u siebie to uaktywnia komponenty neurofizjologiczne i ekspresję, (dygresja: starzenie się to normalny proces rozwoju) To jest właściwość emocji, że są komponenty i one na siebie oddziałują. Z tego wynika, że jest układ interaktywny.
ZASADA NR 3
ZASADA KSZTAŁTOWANIA (WYZWALANIA ) EMOCJI.
Ta zasada wskazuje na to, że emocje nigdy nie występują w formie pojedynczej niezwiązanej ze sobą. Jedna emocja jak się pojawia to ma tendencję do uruchamiania następnej emocji, tworzy się swoisty, łańcuch. Ten łańcuch może być w każdej chwili przerwany. Pojawienie się danej emocji ma tendencję do kształtowania nowej emocji ( do tego by była swoista fluktuacja - płynność emocji). Przykład : w wyniku naruszonej cenionej wartości moralnej => odczuwam poczucie winy czyli emocję winy => to uczucie winy może prowadzić do tego, że czuję się głupio, jest mi wstyd => to uczucie wstydu może prowadzić do tego, że czuję wobec siebie agresję ( autoagresja ). Trzeba wziąć pod uwagę to, że są emocje, które mają większą tendencję do kształtowania innych i są emocje, które nie mają takiej tendencji.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Psychologia Człowieka, forum psychologiczne, co to jest psychoteraapia, psychologia, zaburzenia Strona Główna -> Psychologia ogólna Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin