Forum Psychologia Człowieka, forum psychologiczne, co to jest psychoteraapia, psychologia, zaburzenia Strona Główna Psychologia Człowieka, forum psychologiczne, co to jest psychoteraapia, psychologia, zaburzenia

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

9. ZASADY PSYCHOLOGII EMOCJI 2/3

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Psychologia Człowieka, forum psychologiczne, co to jest psychoteraapia, psychologia, zaburzenia Strona Główna -> Psychologia ogólna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mazi




Dołączył: 22 Lut 2010
Posty: 117
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 0:00, 06 Kwi 2010    Temat postu: 9. ZASADY PSYCHOLOGII EMOCJI 2/3

ZASADA NR 4
ZASADA EMOCJONALNEJ KOMUNIKACJI.
Człowiek najpełniej komunikuje o swoich stanach emocjonalnych przez ekspresję widoczną dla obserwatora. Niektóre stany emocjonalne mogą być odczytywane bez względu na kulturę (w sposób powszechny odczytywane są wyrazy mimiczne). Ta ekspresja komunikuje o tym jaki jest mój stan emocjonalny. Zasada ta wskazuje na to, że komponent ekspresywny jest pewną formą, która daje mi szansę komunikowania tego co czuję. Są stany emocjonalne, które nie są odczytywane w sposób jednoznaczny, ponieważ zależy to od tego w jakiej kulturze człowiek się wychowuje (czasami pewne grymasy mogą być źle odczytywane przez nas ponieważ to jest człowiek z innej kultury). Podobnie jest z doświadczeniami indywidualnymi np. jeden człowiek jak się cieszy to się marszczy i nie wiadomo czy on się cieszy, czy kpi a inny całą buzią jak słoneczko - to jest wyraz ekspresji, to trzeba poznać i odczytać. Generalnie chodzi o to, że następuje kodowanie i dekodowanie ekspresji emocji bez względu na język, kulturę, wykształcenie ale oprócz tego występuje też zawężenie do pewnych podgrup społecznych. Jest to b. ważna zasada. Wydaje się, że dzięki temu, iż emocje mogą być przez ekspresję komunikowane dziecko uczy się własnych stanów emocjonalnych. Istnieje tzw. fizjonomiczna teoria - która mówi o następującym mechanizmie: dziecko tylko wtedy nauczy się stanów emocjonalnych gdy widzi twarz matki, bo przez twarz matki odbija siebie. Ta zasada nie do końca jest jeszcze opracowana, ale głównie chodzi o to, że emocje wyrażane na zewnątrz dają szansę bycia komunikowanym komuś innemu i odczytu siebie.
ZASADA NR 5
WSKAZUJĄCA NA EMOCJE JAKO CZYNNIKI UŁATWIAJĄCE OSOBISTY ROZWÓJ l PRZYWIĄZANIE EMOCJONALNE.
Emocje tworzą pewien koloryt człowieka (ujawniają koloryt codzienności ludzkiej) wskazują na jakość przebiegu interakcji, świadczą o poprawności spełniania się człowieka, o jego zadowoleniu z rozwoju, z adaptacji, z tego co robi lub niepoprawności. Dzięki temu, że emocje są sygnałem tego jak się człowiek czuje, spełnia ( czy czuje się osobą rozwijającą czy nie, przystosowaną czy nie) zwrotnie ( ponieważ człowiek jest istotą interakcyjną ) wyzwala u innego człowieka pewne stany emocjonalne a wyzwalając sam sobie podnosi stan rozwoju, napędza pewien kierunek rozwoju. Jeśli np. dziecko cieszy się, że rozebrało budzik na części, ten jego uśmiech radości jest przez kogoś odczytywany ( np. przez rodzica ) i nagle dziecko widzi w twarzy rodzica ( to jest właśnie zasada komunikowalności emocji), że rodzic wcale się wraz z nim nie w rezultaciecieszy, wręcz przeciwnie jego twarz robi się drapieżna jego stan emocjonalny, który miał związek z tą aktywnością zostaje kodowany jako pewien sygnał, że tak nie powinno się robić, ponieważ natychmiast jest odpowiedź innego typu i on powinien rozwój, adaptację jak gdyby na inne tory wstawić. Ta zasada wskazuje na to, że emocje mogą wpływać na kształtowanie interpersonalnych więzi, kształtowanie pewnego stylu rozwoju człowieka. Emocje są wskaźnikiem, świadectwem pewnych zaburzeń osobowości np : ( psychopata zupełnie inaczej przeżywa pewne stany: ( nie ma odczuć wyższych, nie ma tej komunikowalności ) => w rezultacie nie ma szansy na rozwój (bo nie ma odbicia tak jak u innego człowieka), nie ma przywiązania (bo emocje pokazują [obrazują] styl przywiązania do drugiego człowieka).
ZASADA NR 6
ZASADA INTERPERSONALNYCH SYSTEMÓW.
Zgodnie z tą zasadą stany emocjonalne powodują zmiany w zakresie różnych innych stanów psychicznych człowieka. Stany emocjonalne (wyzwolone emocje) powodują zmiany w zakresie motywacji, poznania, myślenia, wszystkich procesów, działań ludzkich. Ta zasada wskazuje na to, że występuje ścisła zależność między emocją a innymi systemami psychicznymi u człowieka. To jest specyficzna właściwość emocji, że emocja wzbudzona zawsze powoduje oddziaływanie na inne stany, inne procesy psychiczne. Emocja zawsze wpływa na poznanie, działanie, myślenie, spostrzeganie i w efekcie modyfikuje te procesy. Jeśli modyfikuje poznanie to zwrotnie wyzwala też we mnie inne stany emocjonalne. To jedna sprzężona ze sobą całość. Właściwością emocji jest to, że one oddziałują na inne układy psychiczne.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Psychologia Człowieka, forum psychologiczne, co to jest psychoteraapia, psychologia, zaburzenia Strona Główna -> Psychologia ogólna Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin